Biserica Sfantul Nicolae si Adormirea Maicii Domnului din Maia
Ziua eroilor la parohia Maia Catargi
Administrator: 22-06-2016 02:06:35 in Articole pe Larg

        Joi, 09 iulie 2016, la Parohia Maia Catargi, după  Sfânta Liturghie, s-a oficiat, la monumentul eroilor  aflat în centrul comunei Maia, slujba de pomenire a eroilor acestui neam,  căzuți la datorie pe toate câmpurile de luptă pentru libertatea și demnitatea noastră.  Participanți la acest eveniment au fost preoții celor două biserici din comuna Maia, preotul Ștefan Silviu și preotul Tudor Sebastian Gabriel, primarul comunei Maia, domnul Zamfir Marian, profesorul doctor universitar, Jipa Gheorghe,  precum și copiii de la școala gimnazială ”Barbu Catargiu” reprezentați de cadrele didactice ale acestei Instituții.  După depunerea coroanelor, a avut loc un recital de poezie și cântece patriotice al copiilor de la școala mai sus menționata .     

      A consemnat preot Tudor Sebastian Gabriel

© 2017 - Parohia Maia Catargi

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe