Biserica Sfantul Nicolae si Adormirea Maicii Domnului din Maia
MUZEOGRAF PENTRU O ZI LA MAIA CATARGI
Administrator: 10-06-2017 09:55:52 in Articole pe Larg
        Astăzi, 25.05.2017, la Parohia Maia Catargi, sub conducerea doamnei Vasilescu Maria, profesor de istorie la școala gimnazială ”Barbu Catargiu” din localitatea Maia, dar și cu sprijinul preotului paroh, Tudor Sebastian Gabriel, a avut loc un eveniment deosebit, protagoniști fiind copii ai claselor I-VIII. Elevii au prezentat scenete care au vizat viața și activitatea marelui om politic, Barbu Catargiu (primul prim-ministru al României Unite, care a trait pe meleagurile măiene, unde, în biserica parohială își doarme somnul veșnic), dar și aspecte din istoria meșteșugului local, Maia. 
        Toți cei prezenți au rămas profund impresionați de prestația ”micilor actori”, care au readus, pentru o clipă, trăirile și sentimentele acelor vremuri.

                            a consemnat Prof. Vasilescu Maria

© 2017 - Parohia Maia Catargi

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe