Biserica Sfantul Nicolae si Adormirea Maicii Domnului din Maia
Vizită Pastorală la sfârșit de an în Parohia Maia Catargi
Administrator: 29-10-2015 08:58:02 in Despre noi

       Duminică, 28.12.2014, după oficierea Sfintei Liturghii, preotul paroh Tudor Sebastian a mers, împreună cu doi membri ai Consiliului Parohial, la casele unde își trăiesc viața câteva familii de rromi ortodocși discutând cu membrii acestora despre problemele ce îi apasă, despre situația lor familială, greutățile pe care le întâmpină și găsirea unor soluții viabile având ca scop final ajutorul. Părintele Paroh Tudor Sebastian a întocmit fișe pentru fiecare familie unde a notat numărul membrilor dintr-o familie, siuația financiară, situația locuinței în care își desfășoară activitatea dar și mediul de trai. Această evidență va fi necesară atât pentru a menține o legătură permanentă, cât și pentru a fi ajutate cu alimente, îmbrăcăminte și produse de igienă personală, dar mai ales cu materiale de construcții după caz, atunci când sponsorii își vor arăta interesul de a ajuta familiile nevoiașe.
La finalul vizitei au fost împărțite daruri constând în îmbrăcăminte și jucării. Bucuria a fost nespusă și au fost făcute făgăduințe de reîntâlnire în acest cadru frumos prin programul ”Și ei sunt ai noștrii” desfășurat în parohie.
                                                                          
                                                                              ( a consemnat Preot Paroh Tudor Sebastian )
© 2017 - Parohia Maia Catargi

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe