Bucurie și zâmbet de copil

În fiecare an pe 15 Septembrie școlile își primesc bobocii. Sigur, ne gândim la buchetul de flori pe care se cade sa i-l oferim doamnei învățător, la emoția copilului nostru, dar și a noastră, începem să ne facem griji despre cum va evolua prima zi de școală. Toate acestea și multe altele ne invadează mintea și parcă după atâtea pregătiri amănunțite am dori să fim și în centrul atenției, noi și odorul nostru. Să îi vedem cum zâmbesc, cum zburdă, cum se împrietenesc… cât de fericiți sunt. Uităm însă cu totul că sunt și copii ale căror posibilități sunt limitate, copiii părinților fără vină, care toată viața lor au căutat cu greu să ofere pruncilor lor un trai mai bun, cu credința în Bunul Dumnezeu că prin educația primită vor ajunge la rândul lor să cunoască blândețea, dragostea față de aproapele și recunoștința. Pe aceștia îi uităm aproape de fiecare dată și trecem nepăsători pe lângă problemele lor, supărările lor, neajunsurile lor, vedem cum pruncii plâng în brațele mamelor lor dorindu-și și ei să guste parcă din bucuria celorlalți copii de vârsta lor. Există astfel de copii vitregiți peste tot în lume, dar nu este de ajuns doar să facem statistici și să îi trecem în niște evidențe, ci să luăm măsuri concrete, să punem umărul unul pentru celălalt și atunci cineva va zâmbi din nou.

Și la parohia Maia Catargi cel puțin un copil poate zâmbi din nou . După oficierea Sfintei Liturghii preotul paroh Tudor Sebastian Gabriel, împreună cu secretarul consiliului parohial Năstăsescu Iulian, au purces la una dintre familiile nevoiașe și au făcut un copil fericit dăruindu-i rechizite școlare, ghiozdan și toate cele necesare pentru a începe prima zi de școală fericit.

A consemnat preot Tudor Sebastian Gabriel
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...