” O LACRIMĂ LA CRUCEA LOR ” – moment de retrăire istorică la Parohia MAIA –

Astăzi, 21.05.2015, la Parohia Maia Catargi, a avut loc un eveniment deosebit în memoria ostașilor români căzuți la datorie pentru apărarea Patriei nostre. Această manifestare a fost posibilă cu colaborarea între Biserică, autorități, armată, dar mai ales cu sprijinul și ajutorul copiilor școlii gimnaziale I-VIII, Barbu Catargiu, Maia, care, după slujba de pomenire săvârșită de preacucernicii părinți Tudor Sebastian Gabriel și Ștefan Silviu, preoți ai comunei Maia și după ceremonia de depunere a coroanelor la mormântul eroilor, au susținut un recital de cântece patriotice și poezii. Am fost onorați și de prezența prof.dr.univ. cmd Rotaru Jipa Gheorghe care a prezentat în frumoase cuvinte importanța Bisericii și a Armatei Române în evoluția omenirii. Ceremonia s-a încheiat cu o agapă frățească unde credincioșii Parohiei Maia Catargi au ciocnit un ou înroșit, simbol al Înălțării la Cer a Domnului nostru Iisus Hristos.

A consemnat preot Tudor Sebastian Gabriel
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...