PROCESIUNE CU ICOANA MAICII DOMNULUI FĂCĂTOARE DE MINUNI, ÎN LOCALITATEA SLOBOZIA DIN JUDEȚUL IALOMIȚA

Miercuri, 19.04.2017, la orele 13.30, va avea loc Procesiunea cu Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Agapia Nouă, din Mitropolia Moldovei și Bucovinei, cu ocazia sărbătoririi hramului ”Izvorul Tămăduirii” al străvechiului așezământ monahal ”Sfinții Voievozi” din localitatea Slobozia, județul Iolomița.Parohia Maia Catargi, reprezentată prin preotul paroh, Tudor Sebastian Gabriel, va participa cu credincioși ai parohiei și copii ai grupului de cateheză.Mănăstirea Agapia, una dintre cele mai mari mănăstiri de maici din România, pomenită uneori sub numele de Agapia Nouă. Mănăstirea Agapia este o străveche vatră de credință și cultură, dar și un neprețuit tezaur de artă, îndeosebi datorită frescelor pictate de Nicolae Grigorescu în perioada 1858-1861.a consemnat preot paroh, Tudor Sebastian Gabriel
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...