Procesiune pentru ploaie la MAIA CATARGI

Viețuitorii parohiei Maia Catargi s-au rugat astăzi pentru ploaie. Astfel, câteva zeci de credincioși s-au alăturat Procesiunii, condusă de preotul paroh, Tudor Sebastian Gabriel, plecând de la biserică și ajungând pe câmp, la ieșirea din comună, până la ”puț”, având drept scop obţinerea bunăvoinţei cereşti pentru dezlegarea ploilor.

„Dintotdeauna, Biserica a avut rugăciuni pentru ploaie, atunci când seceta a fost îndelungată şi fără măsură. Încă din timpul Sfântului Prooroc Ilie, seceta a fost îngăduită de Dumnezeu pentru a trezi în sufletele oamenilor credinţa şi a-i întoarce pe aceştia la El.

Bucuria și comuniunea a fost în egală măsură, atât pentru preot, cât şi pentru credincioşii care s-au rugat împreună pentru ploaie la bună vreme și îmbelşugarea roadelor pământului.


a consemnat Patriche Vasile

 

Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...