Site-ul oficial Parohia Maia Catargi, cu hramul Sfântul Nicolae şi Adormirea Maicii Domnului, din Protopopiatul Urziceni al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Preot Paroh, Sebastian Gabriel Tudor
În Procesiune la Maica Domnului - Slobozia

În ziua de 06.11.2018, elevi ai grupului de cateheză, ”Maia Catargi” și ”Maia”, împreună cu preotul paroh, Tudor Sebastian Gabriel, preotul parohiei Maia, Ștefan Silviu și domnul Vlad Constantin, bibliotecarul comunei Maia, au mers în pelerinaj la Slobozia, închinându-se icoanei Maicii Domnului, făcătoare de minuni, venită de la Mănăstirea SIHĂSTRIA - NEAMȚ, odor de mare preț adus aici prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Icoana Maicii Domnului cu Pruncul este cunoscută pentru puterile tămăduitoare, dar și pentru faptul că este permanent rugătoare către Fiul ei și Mântuitorul nostru Iisus Hristos.

a consemnat preot paroh Tudor Sebastian Gabriel

Noutati