Site-ul oficial Parohia Maia Catargi, cu hramul Sfântul Nicolae şi Adormirea Maicii Domnului, din Protopopiatul Urziceni al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

Cu prilejul Zilei Naţionale a României - la Maia CatargiNoutati
09-12-2018 23:18

Cu prilejul Zilei Naţionale a României, sâmbătă, 01 decembrie 2018, la monumentul eroilor din centrul localității Maia s-a desfăşurat o acţiune cultural religioasă menită să omagieze această zi de sărbătoare.

Preotul Tudor Sebastian Gabriel și preotul Ștefan Silviu au săvârşit Slujba de pomerire a eroilor, căzuți pe toate câmpurile de luptă, pentru libertatea și demnitatea noastră. La acest evenimen au participat reprezentanţi ai autorităţilor locale, reprezentanți ai unității militare antiaeriană, Adâncata, alături de credincioșii parohiilor Maia și Maia Catargi. Evenimentul s-a încheiat printr-un moment solemn în care s-au depus coroane de flori în cinstea eroilor neamului.

A consemnat preot Sebastian Gabriel TUDOR