Site-ul oficial Parohia Maia Catargi, cu hramul Sfântul Nicolae şi Adormirea Maicii Domnului, din Protopopiatul Urziceni al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Preot Paroh, Sebastian Gabriel Tudor
PELERINAJ LA ICOANA MAICII DOMNULUI

Astăzi, 02.05.2019, elevi ai grupului de cateheză, ”Maia Catargi” și ”Maia”, împreună cu preotul paroh, Tudor Sebastian Gabriel, preotul parohiei Maia, Ștefan Silviu și domnul Vlad Constantin, bibliotecarul comunei Maia, au mers în pelerinaj, în orașul Slobozia, închinându-se icoanei Maicii Domnului, făcătoare de minuni, venită de la Schitul Vovidenia – Mănăstirea Neamț, odor de mare preț adus aici prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Icoana Maicii Domnului cu Pruncul este cunoscută pentru puterile tămăduitoare și grabnic ajutătoare celor ce se roagă cu credință.

a consemnat Preot Sebastian Gabriel Tudor

Noutati